درگیری‌های قره‌باغ| ترکیه: آماده کمک به آذربایجان هستیم

در آستانه برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره تنش‌های به وجود آمده میان آذر‌بایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه «قره باغ»، دستیار مطبوعاتی ارشد «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه گفته کشورش آماده کمک به آذر‌بایجان برای «باز‌پس‌گیری» این منطقه است.

به نوشته خبر‌گزاری فرانسه، این دستیار مطبوعاتی ارشد دولت ترکیه مدعی شده که آنکارا برای کمک به باکو به منظور باز‌پس‌گیری منطقه «قره باغ کوهستانی» کاملاً آماده است.

از سرگیری درگیری‌های مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ از بامداد یکشنبه آغاز شد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه با موضع‌گیری رسمی علیه ارمنستان و حمایت از آذربایجان در موضوع منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ»، خواستار عقب‌نشینی نیروهای ارمنستان از این منطقه شد.

پیش از این، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه با تاکید مجدد بر حمایت این کشور از جمهوری آذربایجان در دور جدیدی از تنش‌های نظامی با ارمنستان، گفته بود که آنکارا برای ایجاد صلح در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ هر کاری بتواند انجام می‌دهد.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.