آیا ترامپ از کاخ سفید دل خواهد کند؟

به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،با گذشت بیش از یک هفته از انتخابات، ترامپ هنوز باخت خود را نپذیرفته و به دنبال راه میانبری است تا بتواند چهار سال آینده را هم در کاخ سفید بماند. او با مطرح کردن موضوع تقلب تلاش می‌کند تا سیستم قضایی آمریکا را وادار به ورود به مساله انتخابات کند. اما شواهد نشان می‌دهد که به غیر از حلقه نزدیکان رئیس جمهور، کسی به ادعا‌های او باور ندارد.

موضوع تقلب چقدر جدی است؟

کاخ سفید روز بیست و یکم آبان ماه اعلام کرد که ۲۳۴ صفحه استشهاد در دست دارند که اثبات می‌کند که “تقلب انتخاباتی” رخ داده است. سخنگوی کاخ سفید همچنین فهرستی از موارد جدید داشت که به گفته کمپین ترامپ، پوشش داده نشده‌اند. این در حالیست که دومین گروه ناظران انتخاباتی از سازمان کشور‌های آمریکایی هم ادعا‌های ترامپ مبنی بر رخ دادن تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را رد کردند.

از سوی دیگر تیم ترامپ ادعا‌هایی را هم در مورد تقلب در ایالت‌ها به صورت جداگانه مطرح می‌کند. مثلا رودی جولیانی وکیل ترامپ در توئیتی مدعی بازگشت آرای پنسیلوانیا و میشیگان به نفع او شد. همچنین وزیر امور داخلی ایالت «جورجیا» در آمریکا از شروع شمارش دستی آرا اخذ شده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری خبر داد. فرماندار تگزاس گفته است، به هر شخصی که تقلب انتخاباتی معتبری را در رابطه با رای‌گیری سوم نوامبر گزارش کند، یک میلیون دلار جایزه می‌دهد.

با این وجود موضوع تقلب از سوی دیگران چندان جدی گرفته نمی‌شود و بایدن در حال تدارک حضور در کاخ سفید به عنوان رئیس جمهور آمریکاست. رئیس اقلیت دموکرات در سنای آمریکا از جمهوری خواهان خواسته تا با واقعیت کنار بیایند و نتیجه انتخابات را بپذیرند.

همچنین بر اساس گزارشی که نیویورک تایمز منتشر کرده، در حالی که دونالد ترامپ به شکل بی اساسی ادعا کرده که رقابت انتخاباتی که در آن جو بایدن به عنوان پیروز اعلام شد، از او دزدیده شده، مقام‌های مسئول انتخابات در ایالات سراسر آمریکا با ادعای وقوع تقلب گسترده در میان رای دهندگان مخالفت می‌کنند.

تلاش‌های ترامپ

ترامپ در روز هجدهم آبان توئیت خود نوشت از کی تا حالا رسانه‌ها رئیس جمهور بعدی را معرفی می‌کنند؟ ما چیز‌های زیادی طی دو هفته گذشته یاد گرفتیم.» در واکنش به این توئیت ترامپ، «مگی هبرمن» خبرنگار نیویورک‌تایمز در پیامی در توییتر نوشت: «رسانه‌ها در نوامبر ۲۰۱۶ نیز بر اساس برآورد‌ها و در رقابت تنگاتنگ مشابه‌ای نیز (رئیس جمهور بعدی) را معرفی کردند. در آن زمان به یاد نمی‌آید که پس از آن اعتراض شنیده شده باشد.» او پیش از این هم در توئیتی خود را برنده انتخابات اعلام کرده بود.

ترامپ عصر پنجشنبه، در توییت‌هایی به کاهش فاصله آرای خود با جو بایدن در آریزونا اشاره کرد و ضمن انتقاد از طولانی شدن روند شمارش رای‌ها در کارولینای شمالی، گفت آرای او به ۷۳ میلیون رسیده است. رئیس جمهور آمریکا در ادامه توئیت‌های جنجالی خود مدعی تقلب گسترده در سیستم رأی دهی شد. او نوشت: ۲.۷ میلیون از آرای من از سیستم‌ها در سطح ملی پاک شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها نشان می‌دهد ۲۲۱هزار رأی من که متعلق به ایالت پنسیلوانیا بوده به نفع بایدن تغییر یافته است. ۹۴۱هزار از آرای من پاک شده. ایالات به لطف این سیستم رای گیری۴۳۵هزار از آرای من را به نفع بایدن تغییر دادند! این نخستین بار نیست که او ادعا‌های مشابهی را مطرح می‌کند. از زمان اعلام نتایج، رئیس جمهور آمریکا دائما موضوع تقلب را مطرح کرده است.

لو پیش از این و در روز بیستم آبان هم در توئیتی نوشت: به پیشرفت‌های خوبی دست یافته ایم، نتایج هفته آینده اعلام می‌شود. عظمت آمریکا را بر می‌گردانیم! وی همچنین در توئیتی دیگر نوشت: ما برنده می‌شویم. ترامپ همچنین در توئیتی دیگر از قول رانی جکسون نماینده کنگره از ایالت تگزاس نوشت: فقط به دلیل داشتن رئیس جمهور ترامپ ما تا آخر سال واکسن کرونا را خواهیم داشت.

معاون او مایک پنس هم در پیامی در توییتر نوشت که به تیم خود گفته انتخابات ریاست جمهوری این کشور هنوز به پایان نرسیده است. برخلاف پنس، پمپئو واکنشی منفعلانه از خود نشان داده است. خبرنگار شبکه تلویزیونی سی ان ان در توئیتی در روز نوزدهم آبان نوشت که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا حاضر به تأیید ادعای ترامپ در خصوص تقلب در انتخابات ریاست جمهوری نشد.

از دیگر جمهوری خواهانی که به حرف‌های ترامپ در مورد تقلب اعتماد دارد، تد کروز است. «تد کروز» نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در سنای آمریکا ضمن اعلام حمایت از ادعای دونالد ترامپ درباره بروز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، بر شانس او برای پیروزی در انتخابات تاکید کرد.

سناتور رند پال از جمهوری‌خواهان ایالت کنتاکی در توئیتی به ادعای تقلب ترامپ در انتخابات واکنش نشان داد. رند پال در توئیتی نوشت: دولت شما در راستای طرح محرک اقتصادی ۱.۱ میلیون چک برای افراد مُرده ارسال کرده است. نمی‌دانید چه تعداد از این افراد به صورت غیابی رای داده اند؟!

در آمریکا بحث بر سر اینکه چه کسی واقعیت را به ترامپ می‌گوید بالا گرفته. پسران ترامپ از همان ابتدا پشت پدرشان در آمدند و مدعی تقلب در انتخابات شدند. اما ملانیا ترامپ سکوت طولانی از خود نشان داد. تا جایی که برخی تصور کردند او کسی است که شکست را پذیرفته و احتمالا باید این موضوع را به اطلاع شوهرش برساند. اما ملانیا هم پس از چند روز سکوت در نهایت خواستار شمارش همه آرای قانونی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد. همسر رئیس جمهور آمریکا در توئیتر نوشت: «مردم آمریکا مستحق انتخاباتی عادلانه هستند. هر رأی قانونی -نه آرای غیرقانونی- باید شمرده شود. ما باید از دموکراسی در کشورمان با نهایت شفافیت، محافظت کنیم.»

شایعه دیگر این بود که جرد کوشنر داماد رئیس جمهور تلاش کرده تا به ترامپ بفهماند که باید شکست را بپذیرد. اما مشاور ارشد کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد، خبر منتشر شده درباره پیشنهاد جرد کوشنر داماد و مشاور ترامپ به او برای پذیرش شکست در انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.

«فرید زکریا»، تحلیلگر مسائل بین‌المللی با انتشار یک ویدئو به شرح سناریویی پرداخته که طبق آن «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است بتواند بدون به دست آوردن رأی مردمی در قدرت بماند.

زکریا در این تحلیل تصریح می‌کند، برخی روند‌های «قانونی» و مبتنی بر «قانون اساسی» وجود دارند که می‌توانند به ترامپ کمک کنند از ترک قدرت، علی‌رغم باخت در انتخابات خودداری کند.

زکریا می‌گوید: «انتخاب رئیس‌جمهور [در آمریکا]فرایند پیچیده‌ای دارد، چون این سیستم به گونه‌ای طراحی نشده که مستقیماً دموکراتیک باشد.»

طبق توضیح زکریا، در قانون اساسی آمریکا تصریح شده ایالت‌ها باید افرادی موسوم به «الکتور» (گزیننده) را انتخاب کنند؛ این گزیننده‌ها سپس در جلسه‌ای به نامزدی که آرای مردمی را به دست آورده رأی می‌دهند و او را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب می‌کنند.

زکریا می‌گوید ایالت‌ها در سال‌های گذشته قوانینی به تصویب رسانده‌اند تا اطمینان حاصل شود آرای مردمی، مبنای انتخاب الکتور‌ها خواهد بود. او با وجود این می‌گوید: «اما این‌ها قانون هستند، نه تعهدات مبتنی بر قانون اساسی.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

EnglishIran تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ها ، انتخابات، سیاست ، اقتصاد ، ورزش ، حوادث ، فرهنگ و گردشگری ، پیشخان پرس ، آخرین اخبار ، جدیدترین اخبار ، تیتر اخبار ، آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، پزشکی ، یارانه ، ارز ترجیحی ، مذاکرات وین ، ویروس کرونا ، پرسپولیس ، استقلال ، بورس ، برجام ، سهام عدالت ، نمایشگاه کتاب ، حقوق بازنشستگان ، واردات خودرو ، آلودگی هوا ، خلیج فارس ، کالاهای اساسی ، بیت کوین ، دولت ، خلیج فارس ، اخبار جهان ، اخبار ، پیشخوان پرس ، اخبار ایران و جهان ، اخبار ورزشی ، انرژی هسته‌ای ، خبرگزاری ، Iran ، Middle East ، Persian Gulf ، World News ، Top News ، Hot News ، News ، Islam ، pishkhanpress.ir ،pishkhan