بایدن در بهترین حالت با اوباما تفاوتی ندارد/ دولت آمریکا باید خسارت مردم ایران را جبران کند

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی امروز در نطق پیش از دستور با اشاره به انتخابات آمریکا گفت: انتخابات اخیر آمریکا و حوادث قبل و بعد از آن، اتفّاقی عبرت‌آموز بود. آمریکایی که سال‌ها مشکلات ساختاری، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خود را با قدرت رسانه‌ای‌اش پنهان کرده بود، این روز‌ها بدون روتوش در مقابل افکار عمومی جهان به نمایش گذاشته شد.

وی افزود: آمریکای واقعی که در کنار قوت اقتصادی و نظامی خود، درگیرِ شکاف‌های عمیق اجتماعی و تبعیض‌های ساختاریست، فاصله‌ بسیار زیادی با آمریکای نمایشی دارد، و تصویر واقعی امروز، روند رو به افول آمریکا را در مقابل چشمان مستضعفان جهان به نمایش گذاشت و با شکسته شدن هیمنه‌ ایجاد شده، روند افولش را سرعت بخشید.

رئیس مجلس بیان کرد: همان‌گونه که چند روز پیش، برادر عزیزم سید حسن نصرالله گفت: ما از شکست قاتل شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس خوشحالیم و همه با چشمان خود دیدند، کسی که در این دنیا ندای «انا ربکم الاعلی» سر دهد، بر اساس سنت الهی او در دنیا و آخرت خوار و خفیف می‌شود. ما نظام فاسد حاکم بر آمریکا را، مقصر اصلی تصمیمات غلط آنها می‌دانیم و تنها خون‌بهای آنها را اخراج سربازان آمریکایی از منطقه می‌دانیم ولی از کوچکی و زبونی صادر کننده‌ فرمان آن جنایت بزرگ هم شادمان می‌شویم.

قالیباف ادامه داد: از طرف دیگر، هر چند که از شکست ترامپ قمارباز خوشحالیم، اما عمیقاً باور داریم که زندگی و معیشت مردم را نه می‌توان و نه باید به پیروزی یا شکست کسی در کاخ سفید گره زد. این تصمیمات ماست که مستقل از این رفتن‌ها و آمدن‌ها، پایه‌های اصلی اقتصاد ما را می‌سازد و قدرت ما را در این عرصه مشخص می‌کند. باور کنیم؛ کسی که واگن خود را به لوکوموتیو دیگران ببندد باید منتظر بنشیند تا با آنچه در اختیارش نیست شادی کند یا عزا بگیرد.

رئیس مجلس تصریح کرد: تصمیمات ما در حوز مسکن، بورس، ترخیص کالا‌های اساسی از گمرک، سیاست‌های پولی و بانکی، نظام بودجه ریزی، اختصاص ارز ترجیحی، سوداگری‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو، بی تفاوتی نسبت به گرانی‌ها و رها کردن بازار و بی توجهی به تولید ملی، به پاستور و بهارستان و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا. پس به مردم آدرس غلط ندهید. مهم‌ترین ریشه‌ مشکلات کشور سوءمدیریت، استفاده نکردن از ظرفیت‌های عظیم داخلی، دست روی دست گذاشتن و ناهماهنگی میان نهاد‌های سیاستگذار و مجری است و همین سوءمدیریت‌هاست که باعث عدم برقراری ارتباط مناسب تجاری با کشور‌های همسایه و منطقه و کشور‌های مهم دنیا مخصوصا کشور‌های آسیا و اوراسیا شده است.

وی افزود: بدیهی است که لغو تحریم‌ها باید یکی از اهداف در سیاست خارجی باشد، اما واقع بینی حکم می‌کند که لغو تحریم‌ها بدون فرصت‌سازی و تولید قدرت ساده اندیشانه است و تنها راه برداشته شدن فشار تحریم‌ها از دوش مردم و ناامید کردن دشمن از فشار حداکثری این است که ایران و تک تک مردم ایران مخصوصا طبقه مستضعف و متوسط را قوی کنیم؛ بنابراین اگر و تنها اگر اقتصاد داخلی رونق گیرد، چرخ تولید و اشتغال را به حرکت در آوریم و معیشت و رفاه را برای مردم ایجاد کنیم، دشمن را از فشار بیشتر ناامید خواهیم کرد.

قالیباف ادامه داد: در این راه، هر سیگنالی که تصویر ضعف و نیاز به خارج را به دشمن بدهد، فرصت‌سوزی است بنابراین مجلس شورای اسلامی معتقد است باید با تغییر برآورد آمریکا، فشار تحریمی و اقتصادی بر ایران را برای آنان هزینه زا کرد.

رئیس مجلس تصریح کرد: مشخص است که رئیس جمهور جدید آمریکا، ادعا می‌کند سیاست‌ها و روش‌های متفاوتی نسبت به فرد قبلی دارد و همین تمایز، سیاست‌های متفاوتی را در چهار سال پیش رو در آن کشور رقم خواهد زد. یکسان دانستن جزء به جزء این دو فرد، موافق تجربه ما نیست، ولی آنچه در عمل تفاوت را مشخص می‌سازد دیگر لفاظی و ادعا‌های بیهوده نیست. ما ضمن قائل بودن به این تفاوت، باور داریم که فرد جدید مستقر در کاخ سفید نیز اهدافی مشخص و روشن دارد و سیاست‌های او پیش از این اجرایی شده است.

وی ادامه داد: درست است که بایدن با ترامپ فرق دارد، اما مهم این است که بدانیم بایدن در بهترین حالت با اوبامایی که طراح تحریم‌های به اصطلاح فلج‌کننده و اولین ناقض تعهدات آمریکاست، تفاوتی ندارد. بایدن نفر دوم دولت اوباما و تنظیم‌کننده‌ی اصول سیاست خارجی آن دولت بود و تیم کارشناسی و تصمیم ساز او عمدتا همان تیم دولت اوباماست. مردم ایران فراموش نکرده‌اند که دولت اوباما – بایدن چگونه با ایجاد ساختار‌هایی پیچیده، برای وضع تحریم‌های فلج کننده اقدام کردند و سخت‌ترین فشار‌های تحریمی را بر مردم ایران وارد آوردند و هنگامی که از به نتیجه رسیدن این تحریم‌های فلج کننده شکست خوردند و مجبور شدند وعده رفع تحریم‌ها را بدهند، نسبت به اجرای آن بدعهدی کردند و با ایجاد «ترس تحریمی» تحریم‌ها را در عمل، اعمال و ساختار تحریم‌ها را حفظ کردند و ترامپ بر مبنای همان ساختار تحریمی بود که توانست فشار‌ها را بیشتر کند و آن چیزی را درو کرد که اوباما و بایدن کاشتند.

رئیس مجلس گفت: هنوز سوابق بدعهدی و جواب منفی صریحِ دولت اوباما – بایدن به تلاش شرکت‌های اروپایی برای گرفتن تضمینی مکتوب برای تجارت با ایران در کارنامه آنها وجود دارد و هنوز فراموش نکرده ایم که جان کری پس از این جواب منفی با فریبکاری دلیل عدم رفع عملی تحریم‌ها را، تصمیم شرکت‌های اروپایی اعلام کرد.

قالیباف اظهار کرد: مردم ایران فراموش نکرده‌اند دولت اوباما – بایدن فقط به شرکت‌هایی اجازه‌ فعالیت در اقتصاد ایران را داد که منافع اقتصادی آنها را تامین می‌کرد و شرکت‌هایی که می‌توانستند در حل مسائل ساختاری اقتصاد ایران، موثر باشند، امکان فعالیت پیدا نکردند. علاوه بر آن مواضع رسمی شخص بایدن و مشاورانش تصریح دارد که قرار نیست آنها فشار را از سر مردم ایران بردارند، بلکه آنها تصمیم دارند فشار حداکثری ترامپ را به فشار هوشمند علیه مردم ایران تبدیل کنند یعنی با گشایش‌های اندک و اغواکننده اجازه رهاشدن از اقتصاد وابسته را به کشور ما نداده و معیشت مردم ما را گروگان خود نگه داشته تا بتوانند هرجا که می‌خواهند هوشمندانه فشار بیاورند و از ما امتیاز‌های سنگین بگیرند.

وی بیان کرد: همین سابقه‌ بد و مواضع صریح بایدن و مشاورانش، به ما نشان داده، که برای ما امضای بایدن هم تضمین نیست. برای ما فقط اقدامات عملی دولت بایدن شرط است، و در صورتیکه عادی شدن فرایند فروش نفت، فعالیت‌های بانکی و تجارت شرکت‌های ایرانی با دنیا را در عمل مشاهده کنیم به آن روی خوش نشان می‌دهیم، گرچه به آن خوشبین نیستیم.

رئیس مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران طبق گزارش های مکرر آژانس انرژی اتمی تمام تعهدات خود را به طور کامل اجرا کرد، بنابراین اگر بایدن واقعا معتقد به توافقی است که بعنوان نفر دوم دولت قبل با ایران امضا کرده، باید بدون پیش شرط تعهدات عمل نشده را اجرا و خسارات چندساله مردم ایران را از انجام ندادن تعهدات دولت آمریکا جبران کند تا همان‌طور که رهبر حکیم انقلاب در شهریور ماه ۱۳۹۸ سیاست عقلانی و اصولی ایران را تبیین کردند، بتواند در قالب کشور‌های عضو توافقنامه ۱+۵ با ایران تعامل کند.

قالیباف گفت: رئیس جمهور جدید آمریکا باید بداند که مردم ایران راه خود را پیدا کرده‌اند و تصمیم دارند با تقویت مولفه‌های قدرت در اقتصاد، رفاه و امنیت و ایجاد فرصت‌های راهبردی، هر فشار موثری را بر ایران ناممکن و هزینه زا کنند. مردم ایران با هوشمندی کامل، فقط به تصمیمات توجه می‌کنند نه به تبلیغات و فقط منتظر عمل هستند نه حرف، و متناسب با آن پاسخ مقتضی بر اساس منافع ملی خواهند داد.

رئیس مجلس تصریح کرد: نکته بسیار مهم دیگری که این روز‌ها باعث نگرانی شدید شده است وضعیت همه گیری کرونا است شرایط مخاطره‌آمیز شیوع کرونا در روز‌های اخیر، اتخاذ تصمیمات قاطعانه برای قطع زنجیرۀ شیوع را حیاتی کرده است. رایگان یا کم هزینه کردن آزمایش کرونا برای تشخیص سریع ناقلان و قرنطینه و درمان فوری بیماران، وضع محدودیت‌های موثر و نه روی کاغذ و تعطیلی هدفمند شهر‌هایی که در وضعیت خطرناک شیوع این ویروس هستند، تصمیمی حیاتی است که باید با توجه به تجربیات بعضاً موفق سایر کشور‌ها و نظر کارشناسان اتخاذ شده و به سرعت عملیاتی شود. علاوه بر آن حمایت همه جانبه از کادر درمان که در این وضعیت، مجاهدانه طی زمانی طولانی مشغول خدمت رسانی هستند، وظیفه‌ای مهم بر عهده دستگاه‌های تصمیم‌گیر و اجرایی است و نتیجه‌ای مستقیم در کیفیت ارائه خدمات به بیماران کرونایی دارد.

منبع : خبرانلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.