محمود فکری: کاپیتان استقلال بهترین مدافع راست ایران است

خبرورزشی/ مهدی یکتا؛ چهار سالی می‌شد که استقلال نمی‌توانست بازی اول خود در لیگ برتر را با برد آغاز کند اما این طلسم در لیگ بیستم و با سرمربیگری محمود فکری شکسته شد. آبی‌پوشان تهرانی در اولین دیدارخود موفق شدند مس رفسنجان را با شکست ۲ برصفر بدرقه کنند و به لیگ جدید امیدوار شوند. حالا تیم پرطرفدار پایتخت یک سرمربی از جنس استقلال دارد که با زیرو بم شرایط کار در این تیم آشناست. محمود فکری ۱۴ سال بازیکن استقلال بوده و رکورددار تعداد بازی با پیراهن این تیم بزرگ تهرانی است. فکری در ۳۴۵ بازی رسمی برای استقلال به میدان رفته ‌است. او در ۳۲ بازی دوستانه و غیررسمی نیز برای استقلال به میدان رفته که با احتساب این ۳۲ بازی، فکری برای استقلال در ۳۷۷ بازی به میدان رفته ‌است. فکری در ۱۴۹ بازی بازوبند کاپیتانی استقلال را بر بازو بسته ‌است.

بنابراین او بهتر از هرکس می‌داند روی نیمکت چه تیمی نشسته و چه انتظاراتی را باید برآورده کند. در آستانه بازی حساس با فولاد خوزستان دقایقی با محمود فکری سرمربی استقلال گفت‌وگو کردیم که ماحصل آن را در زیر می‌خوانید.

می‌دانستید بعد از ۴ سال در این فصل استقلال لیگ را با برد شروع کرد؟
قبل از هرچیز وظیفه خودم می‌دانم درگذشت جناب سرهنگ محمود یاوری، پیر مربیگری ایران را به خانواده آن مرحوم و جامعه فوتبال تسلیت عرض کنم. زنده‌یاد یاوری یکی از مربیان صاحب سبک و زحمتکش اصفهان و فوتبال ایران بودند که شاگردان زیادی هم تربیت کردند و خداوند ایشان را رحمت کند. امیدوارم فوتبال ایران قدر امثال محمود یاوری را تا زمانی که زنده هستند، بداند و بیش از این قدرشناس آنها باشد اما در جواب پرسش شما باید بگویم خدا را شکر می‌کنم که توانستیم با تلاش و زحمات همه بازیکنان در هفته اول به برتری برسیم. انصافاً تیم مس رفسنجان تیم خوبی نشان داد و شک نکنید این فصل حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. به هر حال برای ما خیلی مهم بود که لیگ امسال را با نتایجی خوب شروع کنیم، چون این موضوع می‌تواند شخصیت تیمی ما را بالا ببرد. امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

جدول را نگاه کنید می‌بینید تیم‌های مدعی همچون پرسپولیس، سپاهان، تراکتور و فولاد خوزستان پایین‌تر از شما ایستاده‌اند. این موضوع هم به تیم شما ازلحاظ روحی و روانی کمک می‌کند؟
به نظرم نگاه کردن به جدول الان خیلی زود است. این جدول تا چند هفته دیگر دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد. بنابراین ما هم به جای نگاه کردن به جدول همه هوش و حواس خودمان را به حریفان بعدی معطوف می‌کنیم.

جمعه با فولاد خوزستان بازی دارید که خیلی‌ها از آن به عنوان بازی ۶ امتیازی میان دو مدعی لیگ برتر حرف می‌زنند. شما هم چنین اعتقادی دارید؟
دربازی فوتبال فقط ۳ امتیاز تقسیم می‌شود و بازی ۶ امتیازی وجود ندارد. ما امسال بازی‌های سختی پیش ‌روی داریم. وقتی با مس ‌رفسنجان بازی می‌کنیم کار سختی داریم. وقتی با فولاد خوزستان بازی می‌کنیم کارسختی داریم. وقتی با سایپا یا پیکان و… هم بازی می‌کنیم بازی سختی خواهیم داشت. به نظرم هیچ بازی سختی وجود ندارد. در لیگ ۱۶ تیمی همه رقیبان سرسخت هستند و همه تیم‌ها ۱۵ بازی داخل خانه و ۱۵ بازی هم خارج از خانه برگزار می‌کنند. باید خودمان را برای هرشرایطی آماده کنیم.

مشخصاً می‌خواهیم در مورد تیم فولاد خوزستان بپرسیم. آیا شناخت کاملی از این تیم‌ دارید؟
بله، شناخت خوبی از فولاد داریم و آنها هم شناخت خوبی از ما دارند. در فوتبال امروز همه مربیان و تیم‌ها آنالیز دقیقی دارند و با مطالعه زیاد از نقاط ضعف و قوت حریف وارد مسابقه می‌شوند.

نقطه قوت یا ضعف فولاد خوزستان چیست؟
فکر نمی‌کنم درست باشد که بخواهم در رسانه یا مصاحبه خودم به این موضوع اشاره کنم اما در مجموع فولاد خوزستان تیم خوبی است که امسال جزو مدعیان محسوب می‌شود. ان‌شاءا… تلاش می‌کنیم از این بازی با نتیجه‌ای خوب و درخور استقلال خارج شویم. فقط حیف که این بازی بدون تماشاگر برگزار می‌شود!

جداً؟! ولی شما میزبان نیستید و فولادی‌ها میزبان شما هستند!
فراموش نکنید بعد از تهران بیشترین تماشاگران استقلال در اهواز و خوزستان بوده‌اند. من می‌دانم چقدر طرفداران خوزستانی عاشق استقلال هستند و دوست داشتند از نزدیک بازی تیم محبوب خود را ببینند و جای آنها واقعاً خالی است. اساساً فوتبال بدون تماشاگر هیچ لذتی ندارد. هدف از برگزاری یک مسابقه فوتبال لذت بردن مردم است اما متأسفانه ویروس کرونا خیلی چیزها را از مردم گرفته است.

محمدحسین زاهدی‌فر به عنوان داور این دیدار حساس برگزیده شد. باشگاه استقلال نامه‌ای در اعتراض به این انتخاب به فدراسیون فوتبال نوشت که شما آن را درست ندانستید. چرا؟
من باز هم می‌گویم کاش باشگاه این نامه را نمی‌نوشت. راستش را بخواهید به شخصه همیشه نگاه مثبتی به مقوله داوری دارم و نگران داور بازی با فولاد نیستم. هرگز هم اعتقاد نداشتم که قبل بازی بحث داوری را وسط بکشم یا داوران را تحت فشار بگذارم. باور دارم داور ممکن است اشتباه کند و ما باید با رفتار و گفتار خود به داوران کمک کنیم. باید فضایی فراهم کنیم که داور راحت قضاوتش را بکند و اعتقاد داشته باشیم عادلانه هم قضاوت می‌کند. حالا شما بگویید ما به داوران چه داده‌ایم که حالا بخواهیم انتظار بیش ازحد داشته باشیم. آیا VAR داریم؟ امکانات ما درچه حد است؟ دستمزد داوران چقدر است؟

فکر می‌کنم حدود ۷۰۰ هزار تومان برای قضاوت هر بازی!
شما فکر می‌کنید مطرح‌ترین داوران ایرانی در طول فصل چند بازی قضاوت می‌کنند؟

شاید ۲۰ تا ۲۵ بازی؟
این تعداد بازی را ضربدر حالا یک میلیون تومان کنید ببینید چقدر می‌شود؟ یک داور ایرانی اگر کارمند جایی نباشد با این مبلغ و دستمزد می‌خواهد چه کار کند؟ من شنیدم داوران اروپایی شاغل در لیگ‌های آلمان، اسپانیا، انگلیس، ایتالیا و فرانسه درسال حدود ۲۰۰ هزار یورو دستمزد می‌گیرند.

به هرحال دستمزد یک داور اروپایی با یک داور ایرانی باید متفاوت باشد. این‌طور نیست؟
من نمی‌گویم به داور ایرانی در سال ۲۰۰ هزار یورو بدهند اما باید تناسب وجود داشته باشد. من می‌گویم وقتی من مربی یا فلان بازیکن و مدیر در فوتبال درآمد نسبتاً مناسبی دارند چرا نباید بخشی از درآمد فوتبال به داوران زحمتکش برسد؟ یک داور لیگ برتری هم مثل یک بازیکن لیگ برتری بدنسازی می‌کند، هر روز تمرین اختصاصی انجام می‌دهد و هفته‌ای یک‌بار هم می‌دود و سوت می‌زند. تازه بیشتر از همه اقشار درگیر در فوتبال هم نقد می‌شود و حتی توهین می‌شنود. منظور من این بود که زندگی داوران ایرانی هم باید تأمین باشد تا با خیال راحت‌تری سوت بزنند.

چند روز قبل هم در صفحه شخصی خودتان پُستی برای اسماعیل عابدی داور تازه درگذشته اهل فارسان استان چهارمحال و بختیاری منتشر کردید. توضیحی می‌دهید؟
وقتی شنیدم چه اتفاقی افتاده خیلی ناراحت شدم. به هرحال همه ما در یک قایق و عضو صنف فوتبال هستیم. فرقی نمی‌کند طرف مربی باشد، فوتبالیست، پیشکسوت، داور یا خبرنگار و همه باید غم هم را بخوریم. آنچه من شنیدم سرنوشت غمناک یک داور جوان بود که سوت پایان زندگی‌اش درحالی زده شد که آرزوهای زیادی در سر داشت. از درگاه خداوند منان برای آن مرحوم علو درجات و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت دارم.

صحبت‌های اسماعیل خلیل‌زاده، رئیس هیئت مدیره باشگاه استقلال در برنامه فوتبال برتر و افشاگری او علیه احمد سعادتمند سوژه محافل فوتبالی شد. در این رابطه چه حرفی دارید؟
من به بازیکنان استقلال هم گفته‌ام که کار ما داخل زمین چمن و مستطیل سبز است و نباید به مسائل دیگر از جمله کلان مدیریتی ورود کنیم. من فصل گذشته در استقلال نبودم و نه می‌توانم و نه دوست دارم قضاوتی کنم یا حرفی در این رابطه بزنم. امروز برای من محمود فکری مهم‌ترین یا بزرگ‌ترین دغدغه بازی بعد مقابل فولاد خوزستان است و تمام تمرکز خود را روی این مسابقه گذاشته‌ام.

یکی دیگر از سوژه‌های هفته گذشته فوتبال ایران عدم دعوت وریا غفوری کاپیتان استقلال به تیم ملی بوده است. نظر شما در این رابطه چیست؟
به نظر من وریا در حال حاضر بهترین مدافع راست ایران و یکی از آماده‌ترین بازیکنان فوتبال کشور است که می‌توانست به تیم ملی دعوت شود. من با خود وریا و سایر بچه‌ها هم صحبت کردم که هرقدر تعداد ملی‌پوشان استقلال بیشتر باشد، خوشحال‌تر می‌شوم. لذت می‌برم بازیکنان بیشتری از استقلال به تیم ایران دعوت شوند و حتی برای من مهم است که استقلالی‌های بیشتری در ترکیب تیم ملی فیکس باشند یا بازی کنند. باورکنید وقتی مهدی قایدی به بوسنی گل زد آنقدرخوشحال شدم که انگار پسرخودم بازی کرده و گل زده است.

انصافاً هم در دقایق کمی که قایدی بازی کرد گل زیبایی زد؟
بله، همه ما لذت بردیم. وریا غفوری و چند بازیکن دیگر ما می‌توانند به تیم ملی دعوت شوند اما هنوز چیزی تمام نشده است. من از بازیکنان خودم خواستم تلاش کنند استقلال بیشترین نماینده را در تیم ملی داشته باشد. گفتم کاری کنند سرمربی تیم ملی نتواند آنها را نادیده بگیرد یا خط بزند. این اتفاق ممکن نمی‌شود مگر با درخشش در بازی‌های استقلال.

البته مربیان تیم ملی هم سلیقه‌های متفاوتی دارند. هر لیستی که از سوی سرمربی تیم ملی اعلام می‌شود مخالف و موافقانی دارد و…
ما هم به سلیقه سرمربی تیم ملی احترام می‌گذاریم. من خودم زمانی که سرمربی نساجی مازندران بودم با اسکوچیچ سرمربی تیم ملی ملاقات خوبی در محل تمرین تیم داشتیم. مطمئن هستم او تمام بازی‌های لیگ برتر را با دقت و وسواس خاصی تعقیب و بهترین‌ها را دعوت می‌کند.

البته آن طرف هم مربیانی هستند که به دلایلی عجیب یا غیرفوتبالی یک بازیکن را دعوت نمی‌کنند. به طور مثال می‌توان به کریم بن‌زما اشاره کرد که بعد از یورو ۲۰۱۶ دیگر به تیم ملی دعوت نشد و دیدیه دشان او را نادیده گرفت. این در حالیست که بن‌زما بهترین گلزن رئال حداقل در یکی، دو سال اخیر بوده است؟
نه، تیم ملی پرستیژ بالایی دارد. تیم ملی جای تسویه‌حساب شخصی نیست و جای بهترین‌هاست. من باور ندارم و باور نمی‌کنم ماجرای وریا غفوری مسئله خاصی باشد و حتم دارم او دعوت می‌شود. تیم ملی برای صعود به جام جهانی‌ به تجربه وریا و بازیکنانی در این سطح نیاز دارد.

آیا حاضرید با خود اسکوچیچ در این رابطه صحبت کنید؟
لازم باشد حتماً در این خصوص با سرمربی تیم ملی صحبت خواهم کرد اما من از بازیکن استقلال می‌خواهم اول خودش حقش را در زمین بگیرد. وریا غفوری یا هر بازیکن دیگری باید اول در استقلال ستاره باشد. وریا غفوری هفته اول یک کاپیتان واقعی بود که گل اول ما را هم با هوشیاری زد. مطمئن باشید او بهترین بازی‌های عمر خود را امسال در استقلال انجام می‌دهد و با لیاقت و شایستگی بار دیگر پیراهن تیم ملی را خواهد پوشید.

تیم ملی هم شرایط خاصی دارد. ما دو بازی خود برابر عراق و بحرین را در مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی‌ واگذار کردیم و محکوم به شکست این دو تیم هستیم. به نظر می‌رسد تجربه در این مرحله حرف آخر را بزند در حالی که دراگان اسکوچیچ یک مقدار جوانگرایی هم در برخی پُست‌ها داشته است؟
به هر حال هر مربی افکار خودش را دارد و بر این اساس نفراتش را انتخاب می‌کند. تیم ملی ایران در دو بازی دوستانه اخیرخودش به ویژه مقابل بوسنی بازی‌های خوبی انجام داده و به پیروزی رسیده است. من هم فکر می‌کنم برای بازی‌های رسمی بازیکنان باتجربه‌تر بیشتر بازی کنند چون مسابقات حساس‌تر می‌شود. امیدوارم تیم ملی ایران بتواند با ارائه بازی‌های خوب برای سومین مرتبه متوالی به جام جهانی‌ صعود کند و این آرزوی همه ماست.

برگردیم به استقلال و اینکه بسیاری از هواداران امیدوارند امسال طلسم چند ساله آبی‌ها شکسته شده و قهرمان لیگ برتر شوید. صحبتی در این خصوص ندارید؟
باید کار کنیم، زحمت بکشیم، بجنگیم و البته صبور باشیم. جام را هفته‌های ابتدایی لیگ یا نیم‌فصل اول به تیمی نمی‌دهند. باید تا سوت پایان لیگ کار کنیم، زحمت بکشیم و صبوری به خرج بدهیم تا موفق شویم. هوادار استقلال هر توقعی داشته باشد من محمود فکری روی چشم خودم می‌گذارم. خوب می‌دانم اینجا استقلال است و همیشه باید مدعی قهرمانی باشد اما ضروری است قدم به قدم جلو برویم. ما بازی به بازی پیش می‌رویم و به جای حرف زدن درباره قهرمانی تلاش می‌کنیم به آن برسیم.

در مصاحبه قبلی با خبرورزشی گفتید قول قهرمانی نمی‌دهید چون معتقدید این کار غیرحرفه‌ای و یک نوع فریب هواداران است.
بله، من قول قهرمانی نداده و نمی‌دهم اما هرگز مصاحبه یورگن کلوپ در روز اولی که تازه سرمربی لیورپول شده بود را فراموش نمی‌کنم که خیلی جالب بود. او گفته بود من به لیورپول آمده‌ام که شک را به یقین تبدیل کنم. او توانست لیورپول را بعد از۳۰ سال به قهرمانی برساند. آن صحبت‌ها واقعاً آموزنده و جالب بود.

حالا شما هم می‌خواهید شک را در استقلال به یقین تبدیل کنید؟
صد درصد هدف اصلی من این است که در استقلال شک را به یقین تبدیل کنم. البته این امکان‌پذیر نخواهد بود مگر با کمک و تلاش بازیکنان و همکارانم در کادر فنی و همه عوامل استقلال.

منظور همان شک قهرمانی است؟
هر شکی می‌تواند باشد. شک به تیم، شک به موفقیت، شک به شکست دادن تیم حریف یا حتی توانایی خودمان باید به یقین تبدیل شود. باید اول خودمان در استقلال باورکنیم بهترین هستیم تا بتوانیم به دیگران بقبولانیم.

آیا خود محمود فکری به عنوان سرمربی استقلال یقین دارد که بهترین بازیکنان را در اختیار دارد؟
دقیقاً همین‌طور است. من خوشحالم با این بازیکنان کار می‌کنم و همه آنها را باور دارم. یقین هم دارم این بچه‌ها می‌توانند اتفاقات بزرگی در فوتبال رقم بزنند. این باور باید آرام آرام در خود بچه‌ها هم شکل بگیرد. باید بدانند در بهترین شرایط و در بهترین تیم توپ می‌زنند. باید با این باور تمرین کنند، با این باور بخوابند و بیدار شوند و با همین باور بهترین بودن هم بازی کنند.

هفته اول لیگ برتر شما چند بازیکن جدید را به دلیل بسته بودن پنجره نقل‌وانتقالات استقلال در اختیار نداشتید اما گله و اعتراضی نکردید. با همان نفرات باقی‌مانده بازی کردید و بردید. حالا در هفته دوم همه بازیکنان جدید در اختیار شما هستند؟
ممنونم، سؤال خوبی پرسیدید. این به همان باوری برمی‌گردد که در جواب پرسش قبلی به آن اشاره کردم. من مربی به همه بازیکنانم باور و ایمان دارم. ممکن است یک روز به هر دلیلی یک، دو یا چند بازیکن را شما در اختیار نداشته باشید. اگر بخواهید ابراز ناراحتی کنید یا این کمبود را در رسانه‌ها جار بزنید به بازیکنان باقی‌مانده خود ظلم کرده‌اید. ما ۳۰ بازی در لیگ برتر، چند بازی در جام‌حذفی و لیگ قهرمانان آسیا پیش‌رو داریم. یک فصل فشرده که باید همه بازیکنان خودشان را آماده نگه دارند. تقریباً به همه بازیکنان پرتلاش بازی می‌رسد و حالا یکی کمتر یا یکی بیشتر. حواس من مربی هم باید به همه جمع باشد.

قرار است در بازی با فولاد از چند بازیکن جدید خود استفاده کنید؟
(‌به شوخی) اجازه بدهید با سوت شروع بازی با فولاد خوزستان متوجه می‌شوید چه بازیکنانی در ترکیب ما خواهند بود!

در پایان نتیجه این دیدار را پیش‌بینی می‌کنید؟
فوتبال ورزش انفرادی نیست که قابل پیش‌بینی باشد. ما با تیم مدعی و سرسخت فولاد خوزستان بازی داریم که بازیکنان و کادر فنی خوب و پرتلاشی دارد. با این حال ما هم استقلال هستیم و می‌خواهیم برای کسب حداکثر امتیاز این بازی تا سوت پایان داور مبارزه کنیم و بجنگیم.

 

منبع:خبرورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

EnglishIran تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ها ، انتخابات، سیاست ، اقتصاد ، ورزش ، حوادث ، فرهنگ و گردشگری ، پیشخان پرس ، آخرین اخبار ، جدیدترین اخبار ، تیتر اخبار ، آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، پزشکی ، یارانه ، ارز ترجیحی ، مذاکرات وین ، ویروس کرونا ، پرسپولیس ، استقلال ، بورس ، برجام ، سهام عدالت ، نمایشگاه کتاب ، حقوق بازنشستگان ، واردات خودرو ، آلودگی هوا ، خلیج فارس ، کالاهای اساسی ، بیت کوین ، دولت ، خلیج فارس ، اخبار جهان ، اخبار ، پیشخوان پرس ، اخبار ایران و جهان ، اخبار ورزشی ، انرژی هسته‌ای ، خبرگزاری ، Iran ، Middle East ، Persian Gulf ، World News ، Top News ، Hot News ، News ، Islam ، pishkhanpress.ir ،pishkhan